Kompresivní skleroterapie
Injekční metoda k odstranění retikulárních křečových žil (žil velikosti 3 – 8 mm) nebo ke korekci pozůstatků křečových žil po operačních zákrocích.
Skleroterapie spočívá v aplikaci speciální látky do žíly, která zde způsobuje neinfekční zánět povrchově uložené žíly, která následně zkolabuje a vstřebá se. Nedílnou součástí skleroterapie je kompresivní bandáž elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návlaky. Komprese je nezbytná k zábránění zpětného toku krve do sklerotizované žíly, což by mohlo vézt k její rekanalizaci. Doba komprese závisí na velikosti sklerotizované žíly a na rozsahu skleroterapie. Minimální doba komprese však je 14 dnů. Průměrný počet sezení je 2 – 4 s odstupem 2 – 6 týdnů. Redukce retikulárních žil po skleroterapii je až 80%.
Mezi komplikace tohoto ošetření patří tvorba hematomů (modřin) nebo asi 15% přetrvávající hyperpigmentace (ty lze dokorigovat laserem). Většinou se skleroterapie kombinuje s ostatními ošetřeními varikozních žil – klasickou operací křečových žil (s crossectomii a stripping) či specializovanými operacemi jako jsou CHIVA či laserem asistovanými CHIVA operacemi a následnou laseroterapií metlic KTP či NdYag laserem.