Jizvy
Řešení vzhledu jizev je jedna z nejproblematičtějších kapitol estetické medicíny. Nejlépe je vzniku jizev již dopředu co nejvíce předcházet. Existují lokality, které jsou pro vznik nehezkých jizev skoro typické. Především je to krk, dekolt, oblasti kloubů a záda. Zvláště pak dekolt u žen každému zkušenému lékaři nahání hrůzu. Při radikálním výkonu může v dekoltu vzniknout velice nevzhledná jizva.
V zahraničí je již běžným standardem do obličeje zasahovat prvotně laserem a nebo alespoň upozornit, že riziko vzniku jizev je po laseru menší než po skalpelu. U nás je tomu naopak. Nejdříve vyříznout a v případě vzniku jizvy odeslat k řešení komplikací na laserové pracoviště. To však již bývá pozdě.
Základní pravidlo: vzniklá jizva již nelze nikdy zcela 100% odstranit!
Nebojte se zeptat svého lékaře na jiné možnosti odstranění kožní nerovnosti než vyříznutím.
Existují 2 časové oblasti péče o jizvy. Tzv. ranná péče, zde se uplatňuje hojivý efekt biostimulačního laseru. Ten by měl být aplikován co nejdříve od zákroku. Ozařování biostimulačním laserem výrazně zlepšuje hojivost a snižuje riziko jizvy. Účinnost ranné fáze se dá počítat do 2 měsíců od vzniku jizvy. Pozdější péče představuje již péči operačními lasery a je založena na principu obroušení a zesvětlání jizev. Tyto zákroky jsou ale nejisté výsledkem a finančně náročnější.